понеділок, 4 вересня 2017 р.

Тема дня: Василь Стус. Обличчя України.

Василь Семенович Стус, видатний український поет, прозаїк, дисидент, герой України (2005, посмертно).

Василь Семенович Стус народився в селянській родині 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району Вінницької області. У 1939 році, аби уникнути примусової колективізації, батьки переселилися в місто Сталіно (сьогодні Донецьк). Василь зі срібною медаллю закінчує Донецьку міську школу та у 1954 році вступає на історико-літературний факультет педагогічного інституту.
Ще під час навчання Василь почав писати та перекладати з німецької вірші. Після здобуття вищої освіти Стус працює вчителем української мови і у 1959 році у «Літературній Україні» публікує свої перші вірші.
У вересні 1965 Стус разом з Іваном Дзюбою, В'ячеславом Чорноволом та Юрієм Бадзьом взяв участь в акції протесту закликаючи партійних керівників і населення столиці засудити арешти української інтелігенції. Це був перший громадсько-політичний протест в Радянському Союзі у післявоєнний час. За участь у цій акції його відраховано з аспірантури. Після цього за ним постійно слідкували агенти КДБ.
Літературна діяльність Стуса та його постійна критика радянської системи призвели до першого арешту у 1972 році. Наступні 8 років за антирадянську агітацію та пропаганду Василь провів в мордовських і магаданських таборах та золотих копальнях. Більшість віршів, що поет писав у засланні, вилучалися та знищувалися.

У травні 1980 року він був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. В таборах Василя було замордовано наглядачами і 4 вересня 1985 він помер.
https://www.youtube.com/watch?v=MlnhewY92Jc

Немає коментарів:

Дописати коментар